Guru Parampará (Učednická posloupnost)

Zleva: (pro bio klikněte na jméno)

 

Guru Parampará obsahuje také další větve rodokmenu Šrí Čaitanji Maháprabhua,

které zahrnují Vaišnavy, jenž ctíme a považujeme je za naše áčárji v přímé linii. 

Jsou jimi mimojiné:

(pro bio klikněte na jméno)

 

Šríla Bhaktivedánta Trivikram Goswámí Mahárádž

Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Goswámí Mahárádž 

Šríla Gour Góvinda Swámí Mahárádž 

Šríla Bhakti Pramód Purí Goswámí Mahárádž

Šríla Bhaktivaibhava Purí Goswámí Mahárádž

Šríla Bhakti Vallabha Tírtha Goswámí Mahárádž

 

 

 

 

 

 

"Mad guru džagat guru, můj guru je univerzální. Mad guru džagat guru. Není to tak, že si vážím svého gurua a neřídím se vaišnavy. To nemůžete dělat. Tomu se říká vaišnava-aparádha. Na druhou stranu, je to také guru-aparádha. Guru nebude potěšen, pokud neuposlechnete vaišnavu. Guru bude mít radost, když vzdáte úctu vaišnavům. Vždy se snažte vzdávat úctu vaišnavům. Máme dvě ruce, levou ruku a pravou ruku. Která ruka je silnější? To nelze stanovit. Obě ruce si jsou rovny. Jedna ruka se nazývá guru, druhá se nazývá vaišnava.

 

Hari, guru, vaišnava. Vzdávejte stejnou úctu gurudévovi a vaišnavům. S těmi, kteří respektují gurua, ale zneuctívají a hanobí vaišnavy, guru nebude potěšen.

 

Myslíte si: „Mám rád svého gurua, ale nemám rád vaišnavy.“ To je přestupek, guru nikdy nebude potešen. Poslouchejte velmi pečlivě. Pořád uctívejte gurua a to samé s vaišnavou. Jasode pada….. Guru znamená dikša-guru a šikšá-guru. Šikšá guru je jako vaišnava, a dikšá-guru – Guru. Ale oba se nazývají guru-tattva.

 

Džíva Goswámípad vysvětlil: „Musím potrestat ty, kteří kritizují mého gurua. Cokoliv můj gurudév napsal, je stoprocentně bezchybné“. Kvůli našemu neporozumění guruovi a vaišnavům, někdy ctíme gurua a zneuctíváme vaišnavu. Naše písmo uvádí, že musíte ctít oba, gurua a vaišnavu." 

 

(Šríla Gurudev, přednáška 'Džíva Gosvámípad - Guru je Vaišnava a Vaišnava je Guru')

 

 

 


Posloupnost začíná u Samotného Krišny, to znamená, že poznání, které nyní získáváme, je stejné, jako to, které nám línie pravých a realizovaných duchovních učitelů dávala před mnoha lety nazpět.

 

Samozřejmě být Guruem není boj o ego nebo materiální uspokojení, pro jméno nebo slávu. Pravý Guru je autorizovaný a přijatý druhým, nemůžete se stát Guruem, pokud vám to váš Guru neřekne.

Nejdůležitější cestou v duchovním životě je od něj poslouchat Hari-kathu (povídání o Bohu, Krišnovi), a uvědomit si víru a Krišnu v srdci. 

 

 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now