top of page
Šríla Bhaktivedánta Nárájan Goswámí Mahárádž (1921-2010)


 

Šríla Nárájan Mahárádž se narodil ve vesnici jménem Tewaripur, nacházející se blízko břehu posvátné řeky Gangy v Biháru, v Indii. Tato oblast byla proslulá jako místo, kam přišli Pán Rámačandra a Višvamitra Muni a zabili démona Taraku. Narodil se v den novoluní (Amavasja), v únoru roku 1921, do velmi nábožné Trivedi bráhmanské rodiny. V průběhu dětství měl mnoho příležitostí, aby pravidelně doprovázel svého otce, když se zúčastňoval kírtanových a pravačanových (náboženský projev) shromáždění.

V únoru roku 1947 se poprvé setkal se svým Gurudévou v Šrí Navadvíp Dhámu, v Západním Bengálsku. Odcestoval tam ze své vesnice po setkání se žákem Šríly Bhaktisiddhánty Saraswatí Thákury, který se jmenoval Šríla Narottamananda Brahmačárí, který cestoval a kázal poselství Šrí Čaitanjadévy v té oblasti. Po počátečních diskusích s tímto oddaným byl ubezpečen o prvořadém postavení filozofie od áčárjů v línii Šríly Rúpy Goswámí Prabhupády a během několika dnů opustil domov, aby se připojil k misi svého duchovního učitele a odevzdal svůj život.

Když přijel do Šrí Navadvíp Dhámu, probíhala každoroční parikrama a přidal se ke skupině. Po skončení Gaura-purnimy získal jak harinám, tak gajatrí zasvěcení od Šríly Kešavy Mahárádže, a obdržel jméno Šrí Gaura Nárájan. Velmi brzo nato od svého Gurudévy také obdržel titul Bhaktabandhava, což znamená „přítel oddaných“, protože stále sloužil všem Vaišnavům velmi příjemným způsobem.

Významný vztah v životě Šríly Nárájana Mahárádže bylo jeho spojení s Jeho Božskou Milostí Šrílou A.Č. Bhaktivedántou Swámí Mahárádžem Prabhupádou, světově známým kazatelem Gaudíja Vaišnavismu a zakladatelem-áčárjou Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny. Poprvé se potkali v Kalkatě v roce 1948 při příležitosti inaugurace nové pobočky Gaudíja Vedánta Samiti v Ghosh Para Lane, kam oba přišli, aby poskytli své služby. Jejich vztah pokračoval o pár let později když Šríla Nárájan Mahárádža doprovázel Šrílu Kešavu Mahárádže do Džhansi, kde se Šríla Bhaktivedánta Swámí Mahárádž pokoušel zahájit Vaišnavskou společnost pojmenovanou Liga oddaných. O několik let později na začátku padesátých let Šríla Bhaktivedánta Swámí Mahárádž přijel pobývat do Mathury do Šrí Kešavadží Gaudíja Mathu na základě pozvání svého duchovního bratra Šríly Kešavy Mahárádže, kde zůstal pár měsíců. Tím, že si s ním pravidelně vyměňoval zbožné výměny a hluboké diskuze o Vaišnavské siddhántě, Šríla Nárájan Mahárádž s ním během této doby vyvinul velmi důvěrný vztah a považoval ho za svého nadřízeného a vysoce postaveného, stejně jako svého přítele.

V roce 1959 ho Šríla Kešava Goswámí Mahárádž zasvětil do posvátného stavu sannjása a dal mu sannjásínské jméno a titul Šrí Šrímad Bhaktivedánta Swámí Mahárádž. Obřad Védského ohně jagňa a všechny rituály provedl Šríla Nárájan Mahárádž.

Téměř půl století Šríla Nárájan Mahárádž prokazoval a byl příkladem čistého, ryzího života naprosté oddanosti a láskyplné služby svému Gurudévovi, Šríman Maháprabhuovi a Božské Dvojici, Jugala-kišora, Šrí Šrí Rádě-Krišnovi. Šríla Nárájan Mahárádž, jako Jejich důvěrný služebník, i nadále osvětluje cestu těm, kteří si přejí objevit a hluboko se ponořit do extatického oceánu Rádhá-dasjam, do služby zářivě krásným lotosovým nohám Šrí Krišnově nejmilejší, Šrímatí Rádhice.


(přeloženo z Purebhakti.com)

bottom of page